Havacılık ve Uzay Psikolojisi - Muzaffer Çetingüç

Fatih Varlık
0
Havacılık ve Uzay Psikolojisi - Muzaffer Çetingüç
Havacılığı uçakların motor gücünden ve aerodinamik yapılarından ibaret sayıp, mühendislik ve tekniğe indirgemeyi kimse düşünmüyor. Ama uygulamada hep bu teknik konular öne çıkıyor; onları çalıştıran veya kullanan insan arka planda kalıyor… Havacılık psikolojisi ve kazalarda insan faktörünü irdeleyen kitaplar genellikle havacılıkta insanın sistemin neresinde durduğunu ve ne kadar önemli yeri olduğunu göstermeye çalışır. Bu kitapta da insanın fizyolojik sistemiyle ve psikolojik mekanizmalarıyla ‘olmazsa olmaz’ rolü vurgulanmaya çalışılmıştır.
Giderek insansız hava araçlarının yaygınlaştığı çağımızda sanki insan devre dışı kalıyor gibi görünse de; bütün otomasyon, bilgisayar ve uzaktan yönlendirme sistemlerinin arkasında, bir karar verici olarak en önemli pozisyonda insanın ve onun psikolojisinin bulunduğunu görmek gerekiyor. Türkçemizde ilk olan bu kitabın amaçlarından biri, havacılık psikolojisiyle ilgili dağınık bilgileri sistematize ederek derli toplu bir dosya haline getirmek ise bir diğeri de; sadece uçuş doktoru, uçuş psikoloğu ve uçuş emniyet görevlilerine değil, bizzat uçuculara insan psikolojisinin uçuşu nerelere götürebileceği konusunda bir farkındalık kazandırmaktır. Ayrıca, kendi konusunda bir bilgi altyapısı sunmayı ve insanın bilinmezliklerine bir parça ışık tutmayı da amaçlamaktadır.
Prof.Dr.Muzaffer Çetingüç imzalı "Havacılık ve Uzay Psikolojisi" kitabı sayesinde insan faktörü ekseninde havacılığa dair pek çok konu özelinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Çok sayıda görsel, anekdot ve okuma kutucuklarıyla da desteklenen "başucu eseri" olarak tabir edebileceğimiz bu kitabı okuyarak;
-Havacılık ve uzay psikolojisine giriş yapabilir,
-Uçuş psikolojisi ve uçuşa elverişlilik gibi tanımlara göz atabilir,
-Pilot seçimlerinde uygulanan psikolojik değerlendirmelere yakından bakabilir,
-Uçuş korkusunun kökenini öğrenip, tedavi stratejilerine hakkında bilgilenebilir,
-Havacılıkta bilişsel ve psikomotor bozukluklar teması içerisinde pek çok yeni kavram öğrenebilir,
-İlaç kullanımının ve alkolün uçuş emniyetine etkilerini gözlemleyebilir,
-Uçak kazalarında insan faktörüne mercek tutabilir, havacılıkta emniyet kültürü ve proaktif yaklaşım gibi önermeleri inceleyebilir,
-Aşırı yorgunluk, stres, uyku, karar alma mekanizması gibi uçuş emniyetine etki edebilecek konularda teknik bilgi seviyenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca kitabın ekler bölümde yer alan ilgi çekici makalelere de göz atabilirsiniz.  
Havacılık ve Uzay Psikolojisi - Muzaffer Çetingüç
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar

Lütfen ofansif bir dil kullanmadığınızdan, yapıcı öneriler ve eleştirilerde bulunduğunuzdan emin olun. Yorumlar denetlendikten sonra uygun bulunursa yayımlanmaktadır. Anlayışınız için teşekkürler.

Yorum Gönder (0)

#buttons=(Kabul Et!) #days=(20)

Sitenin daha hızlı yüklenebilmesi için çerezlere izin verin. Detaylar
Ok, Go it!
Sayfa Başına Dön